Inflace eurozóny

Již delší dobu s celou řadou lidí polemizuji na téma úspor po přijetí eura, takže tady je můj názor podložený zkušeností ze zemí, které již euro mají.

V poslední době se hodně řeší otázka přijetí či nepřijetí eura a jeho dopad na úspory běžných obyvatel. Argumentuje se teoretickými výpočty, ale zatím jsem neviděl, že by někdo zhodnotil okamžitý dopad v zemích, které euro již přijaly.

Z internetu jsem dohledal informace o vývoji inflace v jednotlivých zemích za dobu od zavedení eura. Kromě Řecka a Estonska, kde došlo po vstupu k meziročnímu snížení inflace, ve všech ostatních státech došlo ke zvýšení inflace. V průměru o 1,37 % a například na Slovensku, které nám je poměrně blízké, o 3,5 %.

Zvýšení inflace vždy vede ke znehodnocení úspor. Poslední údaj, který jsem našel, udává, že průměrné úspory v ČR na obyvatele činí 341.000 Kč. Jde o údaj z roku 2016. Budu tedy z tohoto údaje vycházet. V případě, že použiji průměr meziročního růstu inflace všech EA zemí 1,37 %, průměrnou úrokovou míru běžných účtů, která v listopadu 2017 činila 0,04 % a je dlouhodobě neměnná, budu-li uvažovat, že úrok je zdaněn, potom při tomto scénáři, který byl u 17 z 19 zemí obdobný, z mých průměrných úspor 341.000 Kč po vstupu do EA zbude 336.444 Kč, což přepočteno na celý národ činí cca 48 miliard Kč mínus. Budu-li uvažovat slovenský scénář, znehodnotí se mé úspory na 329.181 Kč, tedy v rámci celého státu o cca 118 miliard Kč mínus.

Když k tomu přidám ještě náklady spojené se zavedením a povinné příspěvky do Záchranného mechanismu, horší obchod jsem snad nikdy neudělal a doufám, že ho neudělá ani tato zem.

autor: Jakub Janda

Diskutovat můžete pod příspěvkem na FB autora:
https://www.facebook.com/jakub.janda.923/posts/1993685963979018

Kontaktní formulář

Sledujte nás

Kontakty

email: info@vystoupit.eu
facebook: fb.com/VYSTOUPIT

Chcete nám pomoct?

Podívejte se, jak se zapojit.

Naši spojenci pro CZEXIT

Pin It on Pinterest

Share This