Telegram

Co je služba Telegram? A proč jsme ji začali používat? Jaké jsou rozdíly například oproti službě WhatsApp?

Co je Telegram?

Zkráceně řečeno to je další z mnoha služeb pro zasílání zpráv. Nainstalujete do mobilu aplikaci a můžete si se svými kontakty, které mají Telegram také nainstalovány, posílat zprávy, obrázky, videa, soubory, sdílet svou polohu atd.

Pokud chcete přesnější popis, zde je citace z Wikipedie:

Telegram je cloudová služba instant messaging, zaměřená na rychlost a bezpečnost, která je dostupná prostřednictvím open source klientů pro mobilní zařízení s operačními systémy Android, iOS, Windows Phone a Firefox OS, pro osobní počítače s operačními systémy Microsoft Windows, OS X a Linux a pro webové prohlížeče. Uživatelé si mohou zasílat zprávy, fotografie, videa a soubory libovolných formátů velikosti až 1,5 GB, vytvářet skupiny až do 10 000 uživatelů a kanály pro libovolný počet uživatelů.
Wikipedie

A právě možnost vytvářet kanály je to, co Telegram dost zásadně odlišuje od služeb, jako je například WhatsApp. V podstatě se dá Telegram kanál vnímat jako alternativa FB stránky nebo ještě lépe jako alternativa pro Twitter.

Instalace

Pokud jste nedočkaví a už teď si chcete nainstalovat Telegram, najdete ho zde:

https://telegram.org/apps

Čeština

Nelekněte se, Telegram v základním nastavení nemluví česky a ani nenabízí možnost přepnout do češtiny. Pokud si chcete do Telegramu nastavit češtinu, nainstalujte si Telegram a pak klikněte na tento odkaz:

https://t.me/setlanguage/cs-beta

Překladač

Pokud sledujete například zahraniční infokanály, může se hodit překladač textů do češtiny. Jděte do menu/nastavení/jazyk a povolte volbu Zobrazit tlačítko Přeložit.

Proč jsme začali Telegram používat?

Facebook se netají tím, že potlačuje některé názorové proudy. Patří k nim například propagace separatismu. Nás cenzura ze strany FB zatím zasahuje jen výjimečně a okrajově. Nicméně snaha o vystoupení České republiky z EU by mohla být časem vnímána také jako „názor na černé listině“ a je tedy dobré připravit se předem. Proto jsme na službě Telegram spustili náš info-kanál.

Tento nový info-kanál je zatím jen zálohou pro naši FB stránku. To se ale může změnit, pokud se zhorší podmínky publikování našich názorů na Facebooku. Inspirací pro nás byl Tommy Robinson, který je v současné době asi nejvíce blokovaným člověkem na FB. Jeho tým po blokacích na mnoha sociálních sítích spustil info-kanál právě na službě Telegram.

info-kanál VYSTOUPIT.eu

Kontroverze

Na internetu lze najít i články, které zpochybňují bezpečnost používání služby Telegram. Jednou z namítaných okolností je osoba autora této služby. My Telegram používáme a používat budeme. Nicméně pro dokreslení obrázku celé situace přikládáme odkaz například na tento článek.

Rozdíly služeb Telegram a WhatsApp

Asi nejčastější otázkou bude: Proč bych měl Telegram používat, když je tu spousta jiných podobných služeb? Tou nejrozšířenější konkurencí je WhatsApp. Protože v češtině na internetu stále není dostatek informací o službě Telegram (tento článek píšeme v srpnu 2019), rozhodli jsme se sepsat i pár podstatných informací pro případné zájemce o Telegram.

Co jsou tedy ty podstatné rozdíly:

 • Tajný chat
  Můžete vést konverzaci v režimu skutečně silného šifrování. Jediné místo, kde jsou takové zprávy čitelné, je koncový telefon uživatele. Tyto tajné chaty si tedy nepřečtete v aplikaci Telegram na počítači.
 • Blokace smínku obrazovky
  Pokud si píšete v režimu tajného chatu, je blokována možnost ukládat snímky obrazovky telefonu.
 • Samodestrukční zprávy
  Je možné zasílat zprávy, u kterých nastavíte, za jak dlouho se smažou.
 • Sdílení souborů až 1,5 GB
  Můžete odesílat jakékoli soubory (nikoli jen obrázky a videa) až do velikosti 1,5 GB. To už je opravdu hodně.
 • Vlastní témata vzhledu
  Můžete si kompletně nastavit barvy jakéhokoli ovládacího prvku, nebo si stáhnout barevná témata, která už někdo jiný vytvořil.
 • Automatický noční režim
  Přepnutí aplikace do nočního režimu (v šeru méně oslňuje oči) si můžete nastavit na konkrétní čas, nebo se přepínání může provádět automaticky podle intenzity okolního osvětlení.
 • Dvoufázové ověření
  Služba podporuje dvoufázové ověření.
 • Více zařízení
  Telegram funguje na principu cloudu. To mu umožňuje zobrazovat chaty na více zařízeních najednou. Pokud s někým nevedete tajný chat (popsán výše), můžete konverzaci vést třeba na třech telefonech a pěti počítačích. Na všech uvidíte v reálném čase stejný obsah.
 • Skupiny
  Můžete vytvářet skupinové chaty až pro 200 tisíc uživatelů.
 • Kanály
  Toto je podle nás jedna z nejzásadnějších výhod. Můžete vytvořit veřejný kanál. K jeho odběru se může přihlásit neomezený počet uživatelů. Když odešlete zprávu přes kanál, zpráva se odešle všem odběratelům kanálu. Veřejný kanál je vždy veřejně vyhledatelný na internetu.
 • Privátní kanály
  Vytvořte si i soukromý kanál, který není možné veřejně vyhledat na internetu.
 • Roboti
  Telegram roboti jsou v podstatě telegramové účty vytvořené k provádění určitých úkolů. Díky těmto robotům můžete například vytvářet ankety ve skupinách a mnoho dalšího. Vyberte si svého robota v obchodě s roboty.
 • Skrýt svou aktivitu
  Na rozdíl od WhatsApp umožňuje Telegram skrýt informaci o tom, kdy jste byli naposledy online, pro konkrétní kontakty.
 • Opravit zprávu
  Telegram umožňuje upravit/opravit již odeslanou zprávu (informace o úpravě zprávy bude v chatu vyznačena). Je to vhodné například pro opravy různých překlepů a gramatických chyb.

Je toho ještě víc, za co lze Telegram pochválit. Rozhodně stojí za vyzdvižení i rychlost celé aplikace a rychlost komunikace, která je možná díky kvalitně navrženému cloudovému řešení. Hlavní předností však pro mnohé uživatele bude jistě především bezpečnost. Telegram se zatím chlubí tím, že nevydal ani jediný bit dat třetí straně. A to v dnešní době může říct jen málokterá společnost. Telegram tak bude nejspíše posilovat a dál růst s tím, jak bude růst snaha různých vlád a mezinárodních organizací o kontrolu občanů a snaha o krácení jejich svobod.

Pokud narazíte někde na sociálních sítích na rozhořčenou debatu lidí, kteří byli blokováni za své názory, budeme rádi, když jim do komentářů vložíte odkaz na tento náš článek. Děkujeme.

Náš Telegram kanál

Můžete se připojit na náš Telegram kanál.

Komentáře

Telegram je neustále vyvíjen. Jednou z přidaných funkcí je možnost využití Telegramu pro komentování článků na webu. Vyzkoušejte si to:

Kontaktní formulář

Sledujte nás

Kontakty

email: info@vystoupit.eu
facebook: fb.com/VYSTOUPIT

Chcete nám pomoct?

Podívejte se, jak se zapojit.

Naši spojenci pro CZEXIT

Pin It on Pinterest

Share This