Přišel konec ruských agentů v Čechách

BIS už dlouho říká, že je v České republice zvýšená činnost ruských tajných služeb. Zvláště na sociálních sítích se to prý doslova hemží různými anonymními profily a skupinami, kde se s oblibou sdílejí články z takzvaných nedůvěryhodných webů. V souvislosti s ovlivňováním průběhu a tím i výsledků voleb čelila sociální síť Facebook dokonce několika žalobám. I když nutno dodat, že tyto žaloby souvisely spíše s neopatrným nakládáním s osobními daty uživatelů, než s ruskou špionáží.

Letos v dubnu Facebook spustil v Evropě novou službu. Vyslyšel volání pro vyšší transparentnosti politické soutěže a spustil Knihovnu reklam.

Co to je a jak to funguje? Kdokoli, kdo chce nyní zadat placenou reklamu, která jakkoli souvisí s politikou nebo Evropskou unií, musí nejprve projít procesem ověření. Tedy v reálu musí mít na svém FB profilu uvedeno své skutečné jméno, skutečné datum narození a musí centrále FB zaslat kopii svých dokladů (občanský průkaz) nebo úředně ověřené potvrzení. A to není vše. Podobným procesem musí projít i FB stránka, pro kterou má být reklama vytvořena. U stránky je nutné zadat adresu sídla společnosti (firmy, strany, hnutí…), ověřit e-mail (FB pošle na e-mail ověřovací kód) a také telefonní číslo (FB na něj zavolá a vyžaduje, aby hovor přijal živý člověk, ne automat nebo hlasová schránka). Teprve potom je možné začít s politickou reklamou.

Takové prověřování je naprostou novinkou. Ani v bance při zakládání stranických účtů neověřují funkčnost telefonních čísel a e-mailových adres. Může se tedy zdát, že to Facebook přehnal. A to přitom stále není všechno. Dále platí omezení, že reklamu může osoba zadat pouze pro tu zem, kde žije. Tedy politická strana z Rakouska nemůže vytvořit třeba nějaké politické prohlášení v němčině a pomocí FB to prohlášení propagovat v Německu. Vzhledem k tomu, že Evropská unie předpokládá existenci celounijních nadnárodních politických stran, zůstává otázkou, jak by se politická reklama na FB řešila v takovém případě.

Do výše zmíněné Knihovny reklam se můžete podívat a vyhledat si libovolnou politickou stranu, ale také jakoukoli jinou FB stránku, která inzerovala obsah související s politikou a s EU. Pro každou takovou reklamu uvidíte, kolik se za ni utratilo, jaké věkové skupiny lidí oslovila, v jakých regionech měla úspěch atd.

Tohle bude asi trochu noční můra pro markeťáky, kteří si budují svou kariéru právě na svých schopnostech specificky zacílit reklamy. U jednotlivých subjektů pak uvidíte, kdy byly založeny, jestli v průběhu své existence změnily název, kolik mají administrátorů a jaká je primární země lidí, kteří tuto stránku spravují. Pokud by to byli lidé z Ruska, zde by se to krásně ukázalo.

Ze strany státu tak na politické strany dohlíží před pár lety nově zřízený speciální úřad a nyní přišel velice přísný dohled i ze strany Facebooku. Na jednu stranu to možná může působit až jako přehnané opatření. Na stranu druhou to má ale i svá pozitiva. Například dnes už nebude zdaleka tak snadné v diskusích označit tu kterou stranu za řízenou z Ruska. Minimálně všechny placené výstupy na FB, které nějak souvisejí s politikou a s EU, je možné obratem ověřit v Knihovně reklam. A tam vidíte hned, zda stránka úspěšně prošla procesem ověření a odkud jsou její administrátoři. Tedy na jednu stranu Velký bratr, ale na stranu druhou větší klid, že nám ze zahraničí nikdo do voleb nezasahuje. Jen možná ti, kteří lacině v diskusích nálepkovali kde koho jako ruského agenta, si teď budou muset najít jiné nálepky…

Kontaktní formulář

Sledujte nás

Kontakty

email: info@vystoupit.eu
facebook: fb.com/VYSTOUPIT

Chcete nám pomoct?

Podívejte se, jak se zapojit.

Naši spojenci pro CZEXIT

Pin It on Pinterest

Share This