Volební manuál euroskeptika je tady

Pro nadšené obdivovatele Evropské unie je na internetu mnoho různých srovnávačů a manuálů pro volby do Evropského parlamentu. Většinou mají jedno společné. Jejich otázky a hodnotící kritéria neberou v úvahu, že by Česká republiky měla z EU vystoupit. Pro euroskeptiky, vlastence, patrioty atd. jsou tedy takové volební manuály na nic. A přesně pro ně je určen tento náš volební manuál.

Jak hodnotíme?

Vlastně to je jednoduché. Hlavním kritériem pro nás je, jestli chce kandidující subjekt vystoupení České republiky z EU. A druhým filtrem pro výběr je, jak rychle a případně za jakých okolností chce realizovat vystoupení České republiky z EU.

Hrubý filtr

Letošních voleb do Evropského parlamentu se účastní 39 stran, hnutí a koalic. Může se zdát, že je to hodně. V prvním kroku tedy vyřadíme všechny, kdo chtějí hlubší integraci České republiky v rámci EU. Prostě vyhážeme volební lístky eurohujerských stran.

Web Programy do voleb se tváří jako nestranný. Oslovil všechny kandidující subjekty a položil jim několik otázek. Z otázek je zřejmé, že web fandí EU. Nicméně poslední otázka zněla: Měla by ČR odejít z EU? Rovnou tedy vyřadíme všechny subjekty, které zaslaly odpověď neměla.

Vyřazujeme:

Agrární demokratická strana
ANO 2011
ANO, vytrollíme europarlament
BEZPEČNOST, ODPOVĚDNOST, SOLIDARITA
Česká pirátská strana
Česká strana sociálně demokratická
Demokratická strana zelených – ZA PRÁVA ZVÍŘAT
Evropa společně
HLAS
JSI PRO? Jistota Solidarita Investice pro budoucnost
Klub angažovaných nestraníků
Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová
Moravské zemské hnutí
Národní socialisté
NE-VOLIM.CZ
Pro Česko
PRO Zdraví a Sport
Sdružení pro republiku – Republikánská strana Československa Miroslava Sládka
STAROSTOVÉ (STAN) s regionálními partnery a TOP 09
Strana soukromníků České republiky a NEZÁVISLÍ
Vědci pro Českou republiku

Znáte někoho, kdo se chystá jít volit některou z těchto stran? Zkuste ho přemluvit, ať místo voleb jede raději třeba na chatu…

Pokud si myslíte, že jsme nějakou stranu/hnutí/koalici vyřadili neprávem, napište nám. Ochotně vaši námitku prověříme.

Aktualizace 17. 5. 2019

Dodatečně vyřazujeme Konzervativní alternativu. Jejich lídr v tomto rozhovoru jasně prohlásil, že z EU zatím vystupovat nechtějí. Dále neodmítl euro. V praxi se tak opět potvrdilo, že nezáleží jen na programu, ale že mnohem důležitější jsou skutečné názory lídrů jednotlivých stran a hnutí. Lidé volí lidi.

Reformisté a slibovači

Ďábel je ukrytý v detailu. A politika je často o slovíčkaření. Reforma EU není možná. Lisabonská smlouva ze své podstaty neumožňuje nic jiného, než hlubší a hlubší integraci EU. Zároveň je prakticky vyloučeno, aby byla Lisabonská smlouva vypovězena. Pokud tedy někdo slibuje, že reformuje EU, nebo že nás vrátí do stavu před přijetím Lisabonské smlouvy, tak v lepším případě neví, co říká. V horším případě prostě lže.

Druhý rozšířený nesmysl je, že naši poslanci mohou v Evropském parlamentu něčemu zabránit. Že třeba mohou zastavit nová nařízení, která nás mají poškodit. To je hodně naivní představa. Velká Británie nezastavila ani jedno jediné hlasování, které bylo v její neprospěch. A to má výrazně více poslanců, než má Česká republika. Naši poslanci nezabrání ničemu. Jsou to jen líbivé řeči pro voliče.

Někteří chtějí vystoupení z EU, ale ne teď. Třeba až v roce 2035. Nebo čekat, až se EU rozpadne. Strany s takovým přístupem samozřejmě nemá smysl volit. Nechme jim jejich sny. Třeba si najdou své voliče v další generaci. Pokud samy ještě vůbec budou existovat…

Vyřadíme také subjekty, u kterých je zřejmé, že nemají zázemí a nemají dlouhodobou vizi. Skutečný odchod České republiky z EU půjde zahájit jedině z našeho národního parlamentu. Proto je velmi důležité posuzovat, jakou reálnou politiku dělají jednotlivé subjekty v rámci dlouhodobé politické soutěže o poslanecké mandáty PČR. Nemá smysl volit projekty, které někdo narychlo založil jen pro tyto volby.

Vyřazujeme

 Alternativa pro Českou republiku 2017
Česká Suverenita
CESTA ODPOVĚDNÉ SPOLEČNOSTI
Dělnická strana sociální spravedlnosti a NÁRODNÍ FRONTA
Komunistická strana Čech a Moravy
Moravané
Občanská demokratická strana
PATRIOTI PRO NEUTRALITU
Romská demokratická strana
ROZUMNÍ a Národní demokracie
Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD)
Svobodní, Liberland a Radostné Česko – ODEJDEME BEZ PLACENÍ
TVŮJ KANDIDÁT
Volte Pravý Blok www.cibulka.net

ODS měla samozřejmě vypadnout už při hrubém filtru. Chtěli jsme ale k této straně napsat pár slov. Je ostudou, kam tato tradiční konzervativní pravicová strana došla. Voliči této strany budou právě ve volbách do evropského parlamentu nejčastěji volit jiný subjekt než ODS. Je to téma Evropské unie a postoje k našemu členství v EU, na kterém ODS ztrácí nejvíce voličů. A je to tak správně. Doufáme, že co nejvíce tradičních voličů ODS vystaví této straně účet za její pro-unijní politiku, půjdou k volbám a hodí hlas někomu jinému. Někomu, kdo chce z EU pryč a to ODS rozhodně není. ODS vyřazujeme.

SPD

Pokud jste četli pozorně, tak jste si všimli, že jsme vyřadili SPD. Jistě to bude pro mnohé překvapením. Nicméně SPD skutečně není stranou, která by chtěla primárně vystoupení České republiky z EU. V programu strany se píše:

Nejdříve navrhneme Evropské unii jednání o změně podmínek členství v EU. Budeme žádat plnou suverenitu v otázce imigrace, vnitřní a vnější bezpečnosti, potravinové a energetické bezpečnosti, daní a měny. Budeme žádat právo odmítnout legislativní kroky na základě směrnic EU. Pokud do šesti měsíců nedosáhneme požadovaných výsledků, vyhlásíme referendum o vystoupení naší země z Evropské unie. V případě, že občané toto vystoupení podpoří, potom budeme postupovat obdobně jako Velká Británie. Aktivujeme článek 50 Lisabonské smlouvy a zahájíme řízený proces našeho postupného vystoupení.

Poslechněte libovolný projev pana Okamury za poslední rok. Nešetří slovy kritiky směrem k EU. Dává si ale velký pozor, aby nikde naplno neřekl, že si přeje okamžité vystoupení České republiky z EU. Byl to právě pan Okamura, který ještě před pár lety kritizoval Českou republiku, že málo čerpá z dotačních programů EU a naše členství v EU si pochvaloval.

SPD jsme tedy nuceni z našeho výběru vyřadit.

Víme, že na náš web chodí hodně fanoušků SPD. Pokud si myslíte, že jsme SPD vyřazovat neměli, napište nám své důvody. Ale nejprve se podívejte na web SPD, pozorně si přečtěte program a také si poslechněte veřejné projevy pana Okamury. Možná jsme něco přehlédli. Spíše ale sami zjistíte, že to pan Okamura s vystoupením z EU nemyslí zas tak vážně…

Lídrem SPD ve volbách do Evropskho parlamentu je pan Ivan David. Pan David neovlivní vnitrostranické dění a nezmění domácí politiku SPD. Přesto stojí zato podívat se, jak se k tématu vystoupení z EU staví právě lídr kandidátky SPD.

(Video je celé, nesestříhané, necenzorované…)

Kdo postoupil do finálního výběru?

Moc možností nezbylo. O to snadnější ale budete mít rozhodování.

Aliance národních sil

Tento subjekt zastává jasnou pozici, že z EU je třeba odejít. Původně sice do dotazníku vyplnili, že by ČR měla v EU zůstat, ale zřejmě se jednalo o překlep a následně svou odpověď opravili. Mají 3 priority: Vystoupení z EU, vystoupení z NATO a znárodnění některých odvětví našeho hospodářství. Lídrem kandidátky je Jiří Černohorský.

web strany | volební web | facebook strany | web lídra | facebook lídra | twitter lídra

PRVNÍ REPUBLIKA

Tihle borci na svém webu píší:

My pohrdáme EVROPSKOU UNIÍ. Jediné akceptovatelné řešení je REFERENDUM O VYSTOUPENÍ Z EU – toho však nikdo nedosáhne v EU parlamentu. Proto se připravujeme na volby do parlamentu ČESKÉHO. … Nám jde v těchto volbách o jediné, a to o FINANČNÍ PODPORU HNUTÍ… (z těchto prostředků financují pro-národní projekty – pozn. autora)

Za tento férový postoj si zaslouží palec nahoru! Hlas této straně bude nejspíše hlavně protestním hlasem. Do finálního výběru ale podle nás První republika patří.

web strany | volební web | facebook strany | web lídra | facebook lídra | twitter lídra

Strana nezávislosti České republiky

Jako kritéria hodnocení jsme si nastavili jasný postoj k vystoupení z EU. Ale zajímá nás také zázemí, spolehlivý tým, jasné postoje kandidátů atd. Všechno toto Strana nezávislosti splňuje. Lídrem do voleb je František Matějka, který je svým konzistentním postojem za vystoupení České republiky z EU znám dostatečně dlouho. V zázemí strany i na dalších místech (plné) kandidátky jsou jen lidé, kteří mají czexit jako prioritu. Ostatně toto stanovisko (Pryč z EU) jasně sděluje i jejich web.

Ve volbách do Evropského parlamentu 24. a 25. května 2019 můžeme nakonec dokázat zdánlivě nemožné: vrátit Českou republiku z Bruselu zpátky domů a učinit z ní nezávislou, sebevědomou a svobodnou zemi, na kterou budeme hrdí.

Volbu této strany můžeme doporučit.

web strany | volební web | facebook strany | web lídra | facebook lídra | twitter lídra

Závěr

Ať už si vyberete kohokoli, hlavně běžte k volbám. Protože fanoušci EU k volbám určitě půjdou. Pokud ovšem z nějakého záhadného důvodu chcete dát hlas straně, kterou jsme vyřadili už v prvním hrubém filtru, tak si raději vezměte volno a místo voleb jeďte na chatu 😉

A závěrem jako vždy: Pokud jste našli chybu, nebo si myslíte, že jsme nějaký subjekt špatně zařadili, napište nám.

Hlasujte

Pokud jste si vybrali jednu ze tří stran, které doporučujeme, tak určitě jděte k volbám. Jinak odjezd na chatu 😉 Všichni společně si ale můžeme už teď zahlasovat v této tradiční FB anketě:

Kontaktní formulář

Sledujte nás

Kontakty

email: info@vystoupit.eu
facebook: fb.com/VYSTOUPIT

Chcete nám pomoct?

Podívejte se, jak se zapojit.

Naši spojenci pro CZEXIT

Pin It on Pinterest

Share This