Mýty o EU

EU není Evropa

Je až s podivem, kolik lidí si plete EU a Evropu. Hned na začátek tedy vyjasníme situaci. Evropská unie není Evropa! Každý den jsme svědky toho, jak různí komentátoři a politici z televizních obrazovek hovoří o potřebě posílit Evropu. Přitom výraz Evropa používají v takové souvislosti, kdy je zřejmé, že chtěli ve skutečnosti mluvit o Evropské unii. Je to velký rozdíl.

EU – Evropská unie, to je 28 států, které společně vytvářejí politický útvar. Citujeme z Wikipedie:

Evropská unie (EU) je oficiálně politická a ekonomická unie, která si klade za cíl zlepšit spolupráci v Evropě.

Wikipedie

Už v samotném popisu Wikipedie rozlišuje mezi EU a Evropou. A co je tedy Evropa? Opět si pomůžeme citací z Wikipedie.

Evropa je území brané buďto jako jeden ze šesti světadílů v jejich tradičních pojetích, nebo jako západní část Eurasie. Ze severu jej ohraničuje Severní ledový oceán, ze západu Atlantský oceán, z jihu Středozemní a Černé moře spolu s vodními cestami, které je spojují, a z východu Asie (o přesném průběhu této části hranice nepanuje konsenzus).

Wikipedie

Evropa je tedy větší než EU. O kolik? O hodně. Jestliže EU je 28 států, tak Evropa jich má dvakrát více. Přesně to Wikipedie popisuje takto:

Seznam evropských států obsahuje všechny nezávislé, závislé a neuznané státy a územní celky, které alespoň částečně zasahují na území evropského kontinentu a Arménii, která se do Evropy kulturně a historicky řadí. Celkem se jedná o 50 plně nezávislých a mezinárodně uznaných států, 6 částečně uznaných států, 6 závislých území a 2 území se speciálním mezinárodním postavením.

Wikipedie

Asi nejvíce pikantní je, že mezi státy Evropy patří i část Ruska. Pokud tedy uslyšíte některého politika mluvit o tom, jak se všechny státy Evropy mají sjednotit v postupu proti Rusku, zpozorněte. Možná se jedná jen o neznalost toho, kdo takové nesmysly říká. V tom případě mu můžete třeba poslat odkaz na tento náš článek. Může se ale také jednat o cílenou manipulaci. Mnoho lidí dnes už ani nepozná, že jim je podsouvána záměna EU a Evropy, protože tohle laciné ohýbání pravdy v posledních letech používá stále více politiků i televizních a rozhlasových moderátorů.

Na závěr mapa, na které je jasně a přehledně vidět, že EU skutečně není Evropa…

Záměna EU a Evropy je častá. Proto budeme rádi, když v rámci osvěty budete tento náš článek sdílet. Pomůžete tak mnoha lidem vyvrátit jeden z mýtů, který o EU možná mají.

Mýty o EU

Našli jste chybu? Máte nápad na doplnění? Využijte našeho kontaktního formuláře v zápatí této stránky a napište nám.

Kontaktní formulář

Sledujte nás

Kontakty

email: info@vystoupit.eu
facebook: fb.com/VYSTOUPIT

Chcete nám pomoct?

Podívejte se, jak se zapojit.

Naši spojenci pro CZEXIT

Pin It on Pinterest

Share This