Euronesmysly

Zákaz vysavačů s vyšším příkonem

Od září 2014 jsou u nás zakázané vysavače s příkonem nad 1.600 W a od roku 2017 navíc i ty, které mají příkon vyšší než 900 W. Dříve se běžně používaly vysavače s příkonem 2.000 W.

Cílem tohoto euronesmyslu mělo být údajně snížení energetické náročnosti domácností a úspora peněz občanů. Jaká je tedy reálná úspora? Předpokládejme vysávání 2 hodiny měsíčně (půl hodiny každý týden). Pokud místo vysavače 1.600 W použijete vysavač 900 W, tak úspora je cca 60 Kč ročně. Opravdu kvůli tomu stojí zato vydávat novou legislativu, nutit výrobce ke zrušení celých produktových řad a omezovat výběr pro zákazníky?

Nyní si tedy můžeme koupit jen méně výkonné vysavače. Vysavače nad 900 W jsou jen v doprodeji a nově se již nesmí uvádět na trh. Tento zákaz omezuje svobodu výběru pro spotřebitele. Pokud by byl zájem pouze o tyto slabší vysavače, spotřebitelé by ty s vyšším příkonem už dávno nekupovali. Vysavače s vyšším příkonem (a tedy i výkonem) jsou užitečné mimo jiné i proto, že se někdy prostě při vysávání hodí mít pořádný výkon. I kdyby to bylo potřeba jen občas.

Někteří zastánci EU argumentují, že omezen byl příkon, ale výkon nijak regulován není. Je to samozřejmě nesmyslná argumentace, která odporuje zákonům fyziky. Obvyklý příkon oproti dříve prodávaným vysavačům klesl více jak o polovinu. Aby mohl výkon vysavače zůstat stejný, musela by se zároveň více jak dvojnásobně zvýšit účinnost. Sice jsou neustále vynalézány účinnější turbíny a další části vysavačů, nicméně dvojnásobné zvýšení účinnosti je z říše snů.

Euronesmysly

Našli jste chybu? Máte nápad na doplnění? Využijte našeho kontaktního formuláře v zápatí této stránky a napište nám.

Kontaktní formulář

Sledujte nás

Kontakty

email: info@vystoupit.eu
facebook: fb.com/VYSTOUPIT

Chcete nám pomoct?

Podívejte se, jak se zapojit.

Naši spojenci pro CZEXIT

Pin It on Pinterest

Share This