Euronesmysly

Velikost jablek

Pokud si myslíte, že si zákazník v obchodě vybere jablko podle svých představ, pak jste na omylu. První předvýběr již udělala Evropská unie. Konkrétně se jedná o legislativu se sympatickým a krátkým názvem: Prováděcí nařízení Komise (EU) č. 543/2011 ze dne 7. června 2011, kterým se stanoví prováděcí pravidla k nařízení Rady (ES) č. 1234/2007 pro odvětví ovoce a zeleniny a odvětví výrobků z ovoce a zeleniny.

Tato norma má mnoho zajímavých částí. Krásně ukazuje, jak moc má Evropská unie potřebu detailně řídit naše životy. Nicméně tento článek je věnován velikosti jablek. V příloze I, část B, část 1, oddíl III se píše:

Velikost se určuje buď podle největšího průměru příčného řezu, nebo podle hmotnosti.

 

Minimální velikost je 60 mm měřeno podle průměru, nebo 90 g měřeno podle hmotnosti. Plody menších velikostí jsou přípustné, jestliže je stupeň Brix produktu větší než nebo rovný 10,5° Brix a velikost není menší než 50 mm nebo 70 g.

A je to. Menší jablka než 6 cm se v obchodech nesmí prodávat. Nejde tak ani o to, jestli by o takto malá jablka měli zákazníci zájem. Princip tohoto euronesmyslu spočívá v tom, že prodej menších jablek Evropská unie předem rovnou zakáže.

Jablka menších rozměrů jsou určena pouze pro průmyslové využití, ale na pultech obchodů se nesmí objevit. Přitom například pro děti a jejich malé ruce by právě jablka menších rozměrů byla vhodná.

odkazy a zdroje:

Prováděcí nařízení Komise (EU) č. 543/2011 ze dne 7. června 2011:
https://esipa.cz/sbirka/sbsrv.dll/sb?DR=SB&CP=32011R0543

článek od Coop:
http://www.coop.cz/magazin/3_2004/jablka.html

Euronesmysly

Našli jste chybu? Máte nápad na doplnění? Využijte našeho kontaktního formuláře v zápatí této stránky a napište nám.

Kontaktní formulář

Sledujte nás

Kontakty

email: info@vystoupit.eu
facebook: fb.com/VYSTOUPIT

Chcete nám pomoct?

Podívejte se, jak se zapojit.

Naši spojenci pro CZEXIT

Pin It on Pinterest

Share This