Euronesmysly

Brčka a uchošťoury

Ale nejen brčka a uchošťoury, také plastové příbory, talíře, míchátka nápojů, tyčky k balonkům a další plastové výrobky, ke kterým existuje alternativa vyrobená z jiných materiálů, než jsou plasty. To vše EU navrhla zakázat používat touto směrnicí z května 2018. Ještě vše nebylo důkladně připraveno a už přispěchali „vyjednavači členských zemí EU a Evropského parlamentu“, aby na konci roku 2018 dohodli alespoň prozatímní podobu zákazu, jak píše Český rozhlas v tomto článku. Z tak překotné snahy o rychlé uvedení zákazu do praxe by se mohlo zdát, že brčka jsou opravdu velký problém.

A jak je to s plasty ve skutečnosti? Světové oceány skutečně trpí enormním množstvím plastů, které do nich lidstvo nechává vyplavovat. Odhaduje se, že při současném tempu znečišťování bude v roce 2050 v oceánech více plastů, než kolik tam bude ryb. To je vážný problém, nicméně ho nemůže vyřešit zákaz používání některých plastových výrobků v EU.

Z celkového množství plastů, které jsou vyplavovány do světových oceánů, je až 95 % z území mimo EU. To popisuje například tento článek, ze kterého je i následující obrázek.

Na obrázku je 10 řek, ze kterých se do oceánů dostává cca 95 % všech plastů. Je tedy jasně vidět, že největšími znečišťovateli jsou asijské státy a státy v Africe.

To samozřejmě neznamená, že by EU měla rezignovat na ochranu životního prostředí. Jen – jak už to je u EU obvyklé – zvolila tu nejhorší možnou formu. Plošný zákaz používání některých plastových výrobků je tak jen dalším euronesmyslem. Mimochodem, Česká republika, která leží uprostřed EU, má jedny z nejlepších výsledků v oblasti třídění odpadů. Od nás se plastů do moří opravdu moc nedostane. Pozornost by v tomto ohledu měla být zaměřena spíše na Itálii a Španělsko…

Směrnice předpokládá (mimo jiné) náklady 596 milionů euro na propagaci a osvětu spojenou se zavedením tohoto nesmyslného zákazu. Na tuto částku přispíváme každý v rámci našich daní, které musíme platit.

Paskvil z pera bruselských úředníků už v praxi přináší první důkazy své nesmyslnosti. Jak se můžete dočíst v tomto článku, McDonald’s přiznal, že jeho papírová brčka na rozdíl od plastových nelze recyklovat.

Euronesmysly

Našli jste chybu? Máte nápad na doplnění? Využijte našeho kontaktního formuláře v zápatí této stránky a napište nám.

Kontaktní formulář

Sledujte nás

Kontakty

email: info@vystoupit.eu
facebook: fb.com/VYSTOUPIT

Chcete nám pomoct?

Podívejte se, jak se zapojit.

Naši spojenci pro CZEXIT

Pin It on Pinterest

Share This